Nowoczesny projekt domu z kontenerów

(Extradom)

Kontenery to powszechnie znane od lat stalowe skrzynie, w których przewozi się zza oceanów różnego rodzaju towary. Stały się oryginalnym pomysłem na szybkie, tanie i ekologiczne stworzenie własnego „M”. Metalowe domy to nietuzinkowe rozwiązanie dla osób lubiących proste rozwiązania, posiadających ograniczony budżet oraz gustujących w stylu industrialnym.

Zalety nowych domów

Domy budowane z kontenerów, w porównaniu do tradycyjnych technologii, są bardzo tanie - 35 mkw kosztuje zaledwie 55 tys. zł. Ich głównymi zaletami jest energooszczędność oraz szybkość budowy - postawienie zajmuje zaledwie kilka dni. Konstrukcja kontenera pozwala również na umiejscowienie go na tzw. „trudnym terenie” np. podmokłym lub skalistym. Domy modułowe ogrzewa się za pomocą  izolacji poliuretanowej, dzięki czemu szkielet utrzymuje dogodne ciepło zimą i przyjemny chłód latem. Wspomniana technologia nie różni się znacząco od standardowych budynków mieszkalnych. Istnieje możliwość doprowadzenia wszystkich instalacji do domu po uprzednim dokonaniu niezbędnych formalności. Konstrukcja ta jest trwała i nowoczesna. W Polsce domy z kontenerów nie są szczególnie powszechne, jednakże wraz z rozwojem rynku coraz częściej takowe można spotkać.

Mobilne rozwiązania

Kontenery mogą przybierać różne formy i moduły - ich podstawowym kształtem jest prostokąt. Technologia modułowa powstaje już w fabryce - na placu budowy elementy są wyłącznie łączone w jedną całość. Ich rozmiary wynoszą ok. 12 metrów długości, 2,4 m szerokości oraz 2,6 m wysokości. Elementy łączy się ze sobą w pionie i poziomie, zmienia ich wygląd oraz wielkość. Technika przypomina układanie klocków. Podczas przeprowadzki każdą z części można rozłączyć i przewieźć w inne miejsce, dlatego też mobilność to jedna z cech domów kontenerowych. Do budowy zużywane są kontenery do transportu morskiego wykonane ze stali nierdzewnej (profili zamkniętych oraz kształtowników poszytych blachą trapezową), pokryte żywicą epoksydową oraz kontenery blaszane. W zależności od zapotrzebowania, kontenery mogą służyć również jako pomieszczenia socjalne dla pracowników (na czas wykonywania robót budowlanych), do prowadzenia biur oraz magazynowania rzeczy - jak pierwotnie przewidywano. Całkowity metraż całej konstrukcji może mierzyć od 14 do 220 mkw.

Prawo budowlane

Ważnym aspektem jest, że Inwestor nie musi posiadać pozwolenia na samo postawienie obiektu - wyłącznie na jego postój. Jednak według ustawy jest to wyłącznie obiekt budowlany, który nie jest na stałe połączony z gruntem. Ponadto dla takiej konstrukcji przewidziano rozbiórkę lub przeniesienie w inne miejsce w terminie określonym na pozwoleniu.

1

podoba się to.

  0   ·  16 lutego 2018

Witam.Świetny pomysł, widziałam te domki z kontenerów w TV polskiej . I nie mogłam w to uwierzyć, że można z nich zrobić bardzo przytulny domek .

Artykuły podobne

Rozpoczęcie roku 2018 oznacza wcielenie nowych prawnych warunków technicznych. Do kodeksu urbanistyczno-budowlanego zapisy zostały wprowadzone już w poprzednim roku, z modyfikacją zasad zapoznała się także oficjalna Komisja Europejska. Nowe warunki mają zacząć obowiązywać od stycznia bieżącego i wchodzić stopniowo w nasze życie. Dzięki nim Inwestor zyska kilka dodatkowych udogodnień przed budową, w takcie, jak i po.

2

i podoba się to.

Szalunek to istotny element podczas prac geodezyjnych i ziemnych. Betonową konstrukcję wylewa się we wcześniej przygotowaną konstrukcję i rozprowadza po całości. Dodatkowo można ją wzbogacić zbrojeniem, przez co staje się odporniejsza. Szalowanie do tymczasowej zabudowy można wykonać z kilku rodzajów materiału jakim jest drewno, metal lub wodoodporne płyty ze sklejki - dzięki nim jesteśmy w stanie wykonać fundamenty, stropy żelbetowe, betonowe cokoły i nadproża.

1

podoba się to.

Budowa domu to bardzo złożone przedsięwzięcie, które wymaga od Inwestora dobrej organizacji, wiąże się z licznymi formalnościami oraz koniecznością przygotowania logicznego planu poszczególnych etapów budowy. Jaki powinien być pierwszy krok po zakończeniu spraw związanych z zakupem działki, wyborem projektu, zapewnieniem przyłączy i uzyskaniem pozwolenia na budowę?

0