Wiązania i rodzaje murów z cegły dekoracyjnej

(Extradom)

Cegła ułożona w murze spełnia wiele funkcji - przede wszystkim jej estetyczne ułożenie podnosi atrakcyjność budynku, a sama elewacja staje się trwalsza i wytrzymalsza na uszkodzenia mechaniczne. Materiał można układać na wiele sposobów - różnice występują wyłącznie w ułożeniu poszczególnych części.

Dekoracje cegłą

Wykańczanie elewacji cegłą daje nieskończenie wiele możliwości. Kilka rodzajów ścieżek posiada swoje charakterystyczne nazwy - główne dwie to wiązania wozówkowe i główkowe; inne to np. wiązania blokowe, flamandzkie, gotyckie, śląskie, kowadełkowe. Wykonując dany wzór należy pamiętać, że cegły muszą zostać położone równolegle do siebie względem najdłuższych boków (podstaw). Ułożone linie przesuwa się o ¼ lub o połowę, dzięki temu tworzą się mocne wiązania muru. Im efekt będzie bardziej skomplikowany, tym czas budowy może się maksymalnie wydłużyć - jednak dzięki temu fasada będzie wyglądać estetyczniej.

Spoiny pomiędzy cegłami

Spoiny oprócz funkcji konstrukcyjnych muru, pełnią również inną rolę. Jednym z ich głównych zadań jest uwydatnienie walorów cegieł. Poziome łączenie nazywa się wspornymi, zaś pionowe noszą nazwę dylatacyjnych. Spoiny zaznaczają granicę pomiędzy poszczególnymi elementami konstrukcji, głównie za sprawą gry światła i cieni. Aby jeszcze bardziej podkreślić ułożone wiązanie, warto zastanowić się nad kontrastującym kolorem - cegły w taki sposób mogą się znacznie wyróżniać na tle innych murów.

Wiązania wozówkowe

Wiązanie wozówkowe jest dzielone na wiązanie średnie lub dźwigające. Pierwszy rodzaj jest przesunięty o ½ długości cegły, drugi zaś o ¼. Charakterystyczny dla tego wiązania układ to schodzące elementy w dół po ukośnie lub rozchodzące się w pionie. Dzięki ich łatwemu wykonaniu cieszą się dużą popularnością wśród Inwestorów i są chętnie wykorzystywane.

 Wiązania główkowe

Wiązania główkowe dzielą się na wiele odmian i sposobów wykonania - dzieje się tak za sprawą widocznej strony główki. Różnice pomiędzy łączeniami cegieł dobrze widać na przykładzie wiązania blokowego i główkowego. Pierwsze z nich polega na murowaniu stroną wozówkową, a następnie co ok. 4 cegły dokłada się główkę. Drugi rodzaj to prosta mozaika, składająca się wyłącznie w mniejszych kwadratów, układanych wyłącznie stroną główkową. Następne wiązanie, o którym warto wspomnieć to wiązanie gotyckie - inaczej nazywane polskim. Wmurowane główki w kolumnę powinny być przesunięte o połowę swojej długości (względem cegieł w rzędzie powyżej i poniżej). Estetyczne wykonanie nada również urokliwego wyglądu domowi. Dodanie podwójnych wozówek pomiędzy główkami spowoduje to przeobrażenie łączenia w wiązanie śląskie. Dużą popularnością cieszą się także wiązania dzikie, w których występują nieregularne rozmieszczenia cegły (na ok. 1 m2 - 5 główek). Naprzemienne ułożenie cegieł stroną wozówkową i główkową (tzw. szachownica) nazywa się wiązaniem flamandzkim i kowadełkowym (w drugim przypadku między główkami układane są dwie cegły stroną wozówkową). Każde wiązania są jedyne i niepowtarzalne, a powstawanie kolejnych odmian tylko to potwierdza.

 Wiązania krzyżowe i reszta

Wiązaniem krzyżowym nazywamy naprzemienne ułożenie główek i wozówek cegieł w taki sposób, aby powstał kształt podobny do wizerunku krzyża. Wzór, tak jak w poprzednich przykładach, może występować raz lub powtarzać się w odstępie kilku rzędów. Innym sposobem na układanie cegieł jest częściowe wmurowanie elementów na płasko, a pozostałe dołączone do nich wystają poza powierzchnię muru. Materiał można również ustawić w pionie i całkowicie zmienić ustawienie dotychczasowych wiązań.

0

Artykuły podobne

Wybierasz swój wymarzony projekt, w którym chcesz stworzyć niezwykły dom dla siebie i swojej rodziny? Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych propozycji i ciężko się zdecydować. Aby mieć lepsze wyobrażenie tego jak prezentuje się dom najlepiej byłoby obejrzeć go od wewnątrz. Nowa funkcja jaką przygotowała firma Extradom daje taką niepowtarzalną możliwość.

4

, i 2 innym podoba się to.

Coraz częściej możemy zobaczyć nowoczesne budynki z drewnianymi fasadami. Takie akcenty pozwalają na optyczne modelowanie konstrukcji - w zależności od ułożenia, dom może nabrać lekkości, wydawać się bardziej rozłożysty lub nieco niższy. Dodatkowo, takie rozwiązanie poprawia izolację cieplną i akustyczną - rozwiązanie nie tylko estetyczne ale i praktyczne.

5

, , i 2 innym podoba się to.

Elewacja narażona jest na trudne warunki atmosferyczne oraz siły pochodzące z naporu wiatru. Powinna stanowić odporną barierę przeciw wszelkim uszkodzeniom. Dekoracyjne wykończenie najlepiej zakotwić w ścianie nośnej, która przejmie chociaż część obciążeń na siebie.

0