Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Wanna narożna – czy warto wybrać wannę narożną do łazienki?

Wanna narożna – czy warto wybrać wannę narożną do łazienki?

Wanna narożna to rozwiązanie, które już dawno przestało być synonimem luksusu. Wieczorna, relaksująca kąpiel z ulubioną książką to nie kadr z filmu, tylko odrobina przyjemności, na którą może pozwolić sobie każdy z nas. Sprawdź, czy wanna narożna wpasuje się do wnętrza Twojej łazienki i dlaczego warto w nią zainwestować.

Już na etapie zakupu projektu domu, część z nas zastanawia się, jak będzie wyglądała jego przyszła sypialnia, łazienka czy też, w jakim stylu urządzi aneks kuchenny, aby był w pełni funkcjonalny. Dlatego często już na etapie budowy domu zapadają decyzje, które będą miały duży wpływ na sposób aranżacji przestrzeni. Jedną z nich jest, chociażby ta, czy zdecydujesz się na montaż wanny, czy prysznica.

Wanny narożne – jakie są dostępne typy?

Wanna to rozwiązanie, wybierane przez coraz większą grupę osób. Szczególną popularnością cieszy się wśród właścicieli domów jednorodzinnych, którzy dysponują zdecydowanie większymi łazienkami od mieszkańców bloków. Narożna wanna to świetny kompromis, z którego korzystają zarówno właściciele małych, jak i dużych łazienek, ponieważ zabiera stosunkowo niewiele miejsca w porównaniu do, chociażby wanien wolnostojących.

Na rynku dostępnych jest wiele typów wanien narożnych. Do tych najbardziej popularnych zalicza się tradycyjna wanna narożna uformowana pod konkretny kierunek tzn. wanna narożna lewa oraz wanna narożna prawa. Wybór strony zależy tylko i wyłącznie od tego, w którym rogu łazienki chcemy ją umieścić.

Dla osób niezdecydowanych, które nie potrafią wybrać pomiędzy wanną, a prysznicem przygotowano trzecie rozwiązanie, jakim jest wanna narożna zabudowana. W tym przypadku można przymocować do ściany kawałek szyby, której będzie można używać do ochrony przed tryskającą wodą. Zabudowanie wanny może również przybrać inne formy.

Inwestorzy, którzy posiadają duże łazienki, mogą pozwolić sobie na zabudowanie wanny narożnej w podobny sposób jak tradycyjnej wanny prostokątnej. Do tego celu często używa się specjalnych paneli meblowych, czy też bloczków z betonu komórkowego.

Oczywiście na rynku dostępne jest też rozwiązanie dla osób, które nie chcą gimnastykować się z wymyślaniem zabudowy i jest nim wanna narożna z obudową. W tym wypadku można dokupić gotowy element, który wykonany jest z gładkiego akrylu w kolorze takim samym jak zakupiona wanna.

Sprawdź: Z jakich materiałów zrobić obudowę wanny?

Mniejszą popularnością cieszy się wanna narożna asymetryczna. Ten typ wanny charakteryzuje się nietypowym kształtem (posiada boki o różnej długości) i często przypomina trójkąt, trapez lub inny wielokąt. Ten rodzaj wanny, wbrew pozorom, często zajmuje mniej miejsca niż tradycyjna wanna narożna, dzięki czemu świetnie nada się do każdego typu łazienek, zwłaszcza tych niewielkich. Przeciwieństwem takiego rozwiązania jest wanna narożna symetryczna, w której wszystkie boki przylegające do ścian, mają taką samą długość.

Wśród wielu typów wanien możemy wyróżnić te wykonane przez konkretnego producenta. Najczęściej różnią się one od siebie, chociażby odcieniem bieli (wanny niektórych producentów są zdecydowanie bielsze od pozostałych. Warto o tym pamiętać dobierając resztę sanitariatów do łazienki), a inne cieszą się doskonałą jakością czy szerokim asortymentem.

Wanna narożna – kiedy warto się na nią zdecydować?

Specyficzny kształt wanny narożnej sprawia, że jest to rozwiązanie odpowiednie zarówno dla małych, jak i dużych łazienek. Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę miejsca, a dodatkowo cieszyć się możliwością odbycia wieczornego relaksu, to rozwiązanie jest dla Ciebie.

Na wannę narożną mogą skusić się również osoby starsze lub niepełnosprawne, ponieważ ten kształt wanny jest zdecydowanie szerszy od pozostałych typów, a dodatkowo często są one wyposażone w siedzisko, dzięki czemu znacznie wygodniej będzie można wziąć kąpiel.

Wanna narożna – jak wybrać wymiar?

Jakie wymiary ma wanna narożna? Mogłoby się wydawać, że wanna powinna mieć jeden lub dwa rozmiary, dostosowane do wzrostu przeciętnego dorosłego człowieka. Nic bardziej mylnego. W sklepach budowlanych dostępnych jest wiele rodzajów wanien, z czego każda z nich ma kilka różnych rozmiarów.

Wymiary wanny podaje się w centymetrach, z czego pierwsza wartość dotyczy długości wanny, a druga szerokości. Dla przykładu wanna narożna 150 × 100 ma 150 cm długości i 100 cm szerokości, a wanna narożna 130 × 130 równo po 130 cm długości i szerokości.

Wanna narożna

Jakie wymiary wanna narożna mieć powinna? Wśród wszystkich typów wanien narożnych, mamy do wyboru te, których długość zaczyna się już od 120 cm i kończy na 170 cm, natomiast szerokość wynosi od 90 cm do 150 cm.

Mała wanna narożna w takiej sytuacji często ma wymiary takie jak:

  • wanna narożna 120 × 80,
  • wanna narożna 120 × 90,
  • wanna narożna 120 × 120,

natomiast duża wanna narożna to taka o wymiarach:

  • wanna narożna 140 × 90,
  • wanna narożna 140 × 140,
  • wanna narożna 150 × 150,
  • wanna narożna 170 × 100,
  • wanna narożna 170 × 110.

W sklepach budowlanych dostępne są standardowe rozmiary wanien, dlatego, jeśli myślisz o tym, aby kupić wyjątkowo dużą wannę lub taką o nietypowym rozmiarze (np. wanna narożna 140 × 70), powinieneś sprawdzić ofertę sklepów internetowych lub bezpośrednio u producenta. Podobnie jak wanna narożna mała czy o nietypowym kształcie, powinna cieszyć Cię swoją funkcjonalnością oraz wygodą.

Wanna narożna - wymiary:

Pamiętaj, że w popularnych sklepach budowlanych dostępne są jedynie wanny o typowym kształcie czy rozmiarze. Jeśli potrzebujesz niestandardowego rozwiązania, skontaktuj się z producentem lub sprawdź ofertę sklepów internetowych.

Wanna narożna – ile kosztuje?

Cena wanny narożnej, podobnie jak innych produktów białej ceramiki, w dużej mierze zależy od rozmiaru oraz firmy, pod której nazwą jest sprzedawana. Standardowe wanny narożne mogą kosztować zarówno 400 zł, jak i 1000 zł. Poniżej zamieściliśmy przykładowy cennik wanien narożnych z podziałem na konkretne rozmiary.

Wanna narożna: cena przykładowy cennik

  • wanna narożna 120 × 120 cm - 649 zł
  • wanna narożna 140 × 90 cm - 400 zł
  • wana narożna 140 × 100 cm - 829 zł
  • wanna narożna 150 × 100 cm - 669 zł

Jak odpowiednio wybrać wannę narożną do łazienki?

Chcąc w odpowiedni sposób wykorzystać zalety wanny narożnej, należy prawidłowo dopasować ją do swoich potrzeb. Nie bez znaczenia jest fakt, czy chcemy korzystać z niej w pojedynkę, czy nie (w takich wypadkach sprawdzi się wanna narożna dwuosobowa), czy z wanny będzie korzystać osoba starsza (wtedy przydatna będzie wanna narożna z siedziskiem).

Co więcej, przeglądając ofertę sklepów z armaturą łazienkową, warto sprawdzić ceny wanien z dodatkowym wyposażeniem np. w postaci hydromasażu. Wanna narożna z hydromasażem, chociaż wymaga większej ilości pracy przy utrzymaniu jej w czystości, może być świetnym sposobem na relaks dla osób, które mają problem z krążeniem krwi (wyrównuje ciśnienie) czy z układem trawiennym (wspomaga perystaltykę jelit).

Jak widać, wanna oprócz swojej podstawowej roli, może spełniać też szereg innych funkcji.

Czas odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie w kwestii wanny narożnej - jaką wybrać? 

Wanna narożna - jaką wybrać?

Kolejną opcją, którą warto wziąć pod uwagę, jest wanna narożna z szybą czy też wanna narożna z parawanem prysznicowym. To rozwiązanie cieszy się ogromną popularnością (nawet w przypadku standardowych wanien prostokątnych), ponieważ pozwala na większą swobodę wyboru, szczególnie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na prysznic oraz wannę oddzielnie.

Wanna narożna z prysznicem stanowi też duże udogodnienie dla małych dzieci lub osób starszych, szczególnie jeśli zdecydujesz się na wannę z otwieraną obudową, która wygląda jak wanna narożna z kabiną. Wanna narożna z parawanem to doskonały sposób, aby ochronić część łazienki przed zachlapaniem (szczególnie przydatne, gdy ta znajduje się np. obok lustra).

Więcej informacji: Wanna z prysznicem - czy takie połączenie sprawdzi się w każdej łazience?

Cały czas zastanawiasz się jaka wanna narożna będzie najlepiej spełniać Twoje oczekiwania? O tym, jaka wanna narożna najlepsza będzie w naszej sytuacji, decyduje też miejsce, jej ulokowania.

Wanna narożna na poddaszu powinna zostać zamontowana w taki sposób, aby móc swobodnie do niej wchodzić oraz z niej wychodzić bez obawy o to, że zawadzimy głową o skos. W takim wypadku świetnie sprawdzi się wanna narożna z baterią nawannową, która nie będzie potrzebować dodatkowego miejsca na ścianie. Warto odpowiednio wcześnie zaplanować projekt łazienki na poddaszu uwzględniający wannę narożną. 

Wanna narożna czy prostokątna – która jest lepsza?

Wanna narożna czy prostokątna? Jeśli wybór padł na wannę i już wiesz, że nie chcesz montować prysznica w swoim domu, to teraz przyszedł czas na selekcję kształtu oraz typu. Jaka wanna lepsza - prostokątna czy narożna? Poniżej przedstawiamy różnice obu rozwiązań.

Jaka wanna - narożna czy prostokątna?

Wanna prostokątna

Wanna narożna

Przestrzeń

Sprawdzi się w dużych, jak i średniej wielkości łazienkach.

Sprawdzi się w łazience o każdej wielkości, szczególnie polecana w przypadku małych łazienek.

Użytkownicy

Świetne rozwiązanie w przypadku osób dorosłych, pełnosprawnych.

Może być wykorzystywana do mycia oraz pielęgnacji dzieci, osób starszych czy niepełnosprawnych.

Sposób aranżacji wnętrza

Wanna prostokątna ze względu na prosty kształt świetnie dopasuje się do łazienki w stylu loftowym i minimalistycznym.

Doskonale wkomponuje się w łazienkę w stylu retro lub urządzoną w stylu klasycznym, ale również w stylu glamour.

Wciąż zastanawiasz się, jaka wanna jest wygodniejsza - narożna czy prostokątna? Jest to kwestia bardzo względna. Wanna narożna jest zdecydowanie szersza od prostokątnej dzięki czemu, powinno być nam znacznie wygodniej. Jednak wanna prostokątna z reguły jest o wiele dłuższa, dzięki czemu bez problemu możemy wyciągnąć nogi niezależnie od jej rozmiarów.

Jaki kształt wanny narożnej wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele kształtów wanien narożnych. Największą popularnością zdecydowanie cieszy się kształt owalny, czyli półokrągły. Trochę mniejszym zainteresowaniem cieszą się wanny asymetryczne w kształcie trójkąta czy trapezu.

Wybór takiego kształtu wanny uzależniony jest przede wszystkim od ilości miejsca, ale również ułożenia danego pomieszczenia. Dla przykładu wanna narożna pod skosem powinna być stosunkowo niska (warto w tym wypadku zrezygnować z nóżek) oraz nie zabierać dużo miejsca, po to, aby móc swobodnie z niej wychodzić.

Jak dopasować wannę narożną do stylu łazienki?

Wanna narożna świetnie dopasuje się do każdego stylu łazienki, jednak zdecydowanie najlepiej wygląda w przypadku wnętrz retro, klasycznych czy tych urządzonych w stylu glamour. Szczególnie wanny półokrągłe doskonale spełnią swoją funkcję w takich wnętrzach. Do łazienki urządzonej w stylu industrialnym lub minimalistycznym, powinniśmy wybrać wannę asymetryczną o prostych bokach.

Wanna narożna - aranżacje:

Przed wyborem modelu wanny, warto obejrzeć przykładowe aranżacje i sprawdzić, jak dany kształt wanny będzie prezentował się w łazience urządzonej w konkretnym stylu.

Wanny najczęściej wykonane są z akrylu, który jest materiałem niezwykle plastycznym. Pozwala on formować się w dowolne kształty, dzięki czemu na rynku możemy znaleźć tyle różnych modeli wanien.

Wanna narożna – akrylowa czy stalowa?

Oferty producentów są jednak na tyle szerokie, że zawierają też wanny wykonane z innych materiałów takich jak np. stal. Ten materiał, chociaż pokryty specjalną emalią, wyjątkowo szybko wychładza wodę, przez co kąpiele mogą być mniej komfortowe, a dodatkowo napełnianie stalowej wanny może być nieco bardziej hałaśliwe.

Decydując się więc na konkretny materiał, warto przemyśleć, w jaki sposób nasza wanna będzie użytkowana. Wanna stalowa jest znacznie bardziej odporna na mechaniczne uszkodzenia, ciężko jest ją zarysować oraz odbarwić. Dlatego świetnie sprawdzi się w domach na wynajem lub hotelach, gdzie nie do końca mamy kontrolę nad tym, kto ją użytkuje. W domowych łazienkach zdecydowanie lepiej sprawdzi się standardowa, akrylowa wanna.

Wanna narożna – wady i zalety

Wanna narożna ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić miejsce w łazience i doskonale sprawdzi się zarówno w dużych, jak i małych pomieszczeniach. Dodatkowo jest przyjazna dzieciom oraz osobom starszym czy niepełnosprawnym, co może stanowić dużą wygodę w jej codziennym użytkowaniu.

Szerokie krawędzie czy siedzisko to idealne miejsca do gromadzenia zabawek, ale również posłuży jako wsparcie przy wchodzeniu lub wychodzeniu z wanny. Wanna narożna dzięki wielu kształtom oraz rozmiarom jest wanną uniwersalną, która świetnie dopasuje się do łazienki urządzonej praktycznie w każdym stylu. Dzięki zróżnicowanym forom można ją obudować w dowolny sposób, dzięki czemu będzie stanowić ciekawe rozwiązanie stylistyczne.

Wanna narożna jak każde rozwiązanie ma też swoje wady. Do najczęściej wymienianych możemy zaliczyć fakt, że zdecydowanie trudniej się do niej wchodzi (w porównaniu do wanien wolnostojących), a dodatkowo wymaga wykonania jakiejkolwiek zabudowy. W przypadku wanien prostokątnych, zdecydowanie łatwiej zastosować zabudowę w postaci, chociażby gotowych mebli niż w przypadku półokrągłej wanny narożnej.

Warto przeczytać: Oświetlenie do łazienki - jakie wybrać?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

REKLAMA
Zamknij