Projekty domów nawet 900 zł taniej  🌷

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Czy warto połączyć sypialnię z łazienką? A może lepsze jest master bedroom?

Sypialnia z łazienką

Sypialnia z łazienką i garderobą to świetne połączenie! Choć sam trend jest stosunkowo nowy – pojawił się kilka sezonów temu – już teraz budzi spore zainteresowanie. Łatwo wykreujesz w ten sposób domowe SPA lub wygospodarujesz salonik kąpielowy na niewielkiej przestrzeni, a przy nim miejsce na swoje ubrania. Architekci proponują takie rozwiązanie zarówno w bardziej przestronnych wnętrzach, jak i kompaktowych sypialniach. Czy to praktyczny zabieg? Na co zwrócić uwagę, urządzając taką łazienkę w sypialni?

Sypialnia połączona z łazienką jest często uwzględniana przez architekta odpowiedzialnego za nowoczesne projekty domów już na etapie pierwszych szkiców, ale w wielu przypadkach można stworzyć taki układ również w trakcie budowy domu.

Najczęściej jest to element wyróżniający domy nowoczesne, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by sięgnąć po takie rozwiązanie również w wydaniu góralskim, skandynawskim – wtedy ciekawy dodatek stanowi domowa sauna – lub loftowym.

Praktycznym połączeniem jest sypialnia z łazienką i garderobą. Zobacz, jak wygląda taki projekt w praktyce i czym jest master bedroom.

Jak urządzić sypialnię z łazienką?

Mimo że wiele osób uważa sypialnię połączoną z łazienką za ekstrawagancję, warto pamiętać, że jeszcze jakiś czas temu podobne emocje wzbudzały aneksy kuchenne

Takie rozwiązanie coraz częściej jest wybierane przez inwestorów, choć na razie ta opcja jawi się jako luksus. Niewykluczone jednak, że z czasem deweloperzy również zaczną uwzględniać takie strefy w swoich projektach.

Jak urządzić sypialnię z łazienką i garderobą? Projekt powinien uwzględniać taką lokalizację łazienki, aby była w pełni prywatną przestrzenią dla pana czy pani domu lub dla małżonków. Ponadto trzeba tak poprowadzić rury kanalizacyjne i wodne, by dało się podłączyć wszystkie sanitariaty w takim pomieszczeniu.

Sypialnia z otwartą łazienką

Przede wszystkim pamiętaj, że sypialnia połączona z łazienką wymaga rozsądnego planowania. Nie wystarczy ustawić wanny na wprost łóżka, by uzyskać pożądany efekt. Projekt wymaga z jednej strony spójności i harmonii, z drugiej zaś – zaznaczenia granic.

Zdecyduj się na jedną z opcji: albo urządź obie strefy w obrębie jednego pomieszczenia, albo stwórz między nimi ściankę działową. W pierwszym przypadku za wizualną granicę może posłużyć podłoga. Strefy wyznaczają wówczas płytki lub deski o innym wykończeniu lub barwie. Bardziej zaskakujący efekt uzyskasz, różnicując poziomy, np. umieszczając strefę łazienkową nieco wyżej, czyli na podniesieniu, lub odwrotnie – lokalizując tam swoje łóżko małżeńskie.

Wybór numer dwa sprawdza się, gdy mimo wszystko nie chcesz rezygnować z odrębności lub gdy jedna osoba z pary prowadzi nieregularny tryb życia. Wówczas takie odizolowanie zapewni komfort tej drugiej osobie.

Sypialnia z otwartą łazienką nie każdemu przypadnie do gustu, ponieważ nie ma tu mowy o prywatności podczas korzystania z wyposażenia. Jeśli jednak komuś to nie przeszkadza, jak najbardziej wanna może się znaleźć w sypialni.

Ten wariant wymaga znacznego metrażu, weź jednak pod uwagę fakt, że zyskujesz nieco cennej przestrzeni, rezygnując z wewnętrznych przegród. Sypialnia z otwartą łazienką znakomicie zaprezentuje się w nowoczesnej i minimalistycznej odsłonie, ale wcale nie jest to jedyny wariant, o który warto się pokusić.

Jak pomysłowo urządzić łazienkę w stylu nowoczesnym?

Sypialnia z łazienką

Sypialnia z łazienką na poddaszu

Jeśli chcesz urządzić sypialnię z łazienką na poddaszu, pamiętaj o konieczności poprowadzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej na ten poziom, zwłaszcza jeśli adaptujesz poddasze od podstaw, a wcześniej instalacja nie była tam podłączona. Jeśli chcesz zamontować kabinę prysznicową w łazience przy sypialni na poddaszu, musisz mieć na uwadze wysokość pomieszczenia – w tym ewentualne skosy.

Skosy są wręcz stworzone do tego rodzaju aranżacji. Sypialnia z łazienką na poddaszu to sposób na optymalne wykorzystanie dostępnego wnętrza, zwłaszcza gdy masz możliwość wyodrębnienia konkretnych stref. Możesz także zaaranżować sypialnię z łazienką i garderobą na poddaszu – obniżone części pokoju pod ścianą kolankową są świetne na zabudowę.

Sypialnia z łazienką w dwóch osobnych pomieszczeniach

Jeśli obawiasz się braku intymności, możesz w obrębie jednej przestrzeni wykreować dwa osobne pomieszczenia – zastosowanie sprytnych zabiegów pozwoli Ci z jednej strony rozdzielić strefy, a z drugiej – zachować połączenie między nimi. Możliwości masz całkiem sporo: począwszy od zastąpienia tradycyjnych drzwi łukami, poprzez wykorzystanie ścianek i półścianek, aż po nowoczesne szklane przegrody.

Sypialnia na poddaszu – inspiracje, pomysły i aranżacje sypialni ze skosami

Master bedroom, czyli sypialnia z garderobą i łazienką

Za ciekawą opcję można uznać połączenie sypialni z łazienką i garderobą. O takiej sypialni z garderobą i strefą kąpielową mówi się master bedroom. Taki układ oznacza, że właściwie wszystko, co potrzebne rankiem lub wieczorem, masz w jednym miejscu. Możesz zdecydować się na całkowite otwarcie stref funkcjonalnych albo wykorzystać układ ścianek i półścianek.

Sypialnia połączona z łazienką i garderobą sprawdzi się przy dużych przestrzeniach. Szacuje się, że do urządzenia takiego wnętrza 3 w 1, o wysokiej użyteczności, potrzeba 24-35 m2 wolnej powierzchni w domu. Łazienkę i garderobę można umieścić w sypialni w postaci aneksów.

Aby ubrania nie zniszczyły się pod wpływem wilgoci, jaka nieodłącznie towarzyszy łazience, zrezygnuj z otwartych półek na rzecz zamykanych szaf w garderobie. Łazienka powinna mieć drzwi, choćby szklane, oraz odpowiednią wentylację, by wilgoć nie niszczyła rzeczy znajdujących się w garderobie czy w sypialni.

Jak w prosty sposób połączyć sypialnię z łazienką?

Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, które pozwolą znaleźć złoty środek w kwestii: łazienka z sypialnią – razem czy osobno? Poznaj najciekawsze pomysły.

  • Szklana ściana

Sypialnia z przeszkloną łazienką to jeden z popularniejszych sposobów na lekką przegrodę, dobrze współgrającą z prostymi, minimalistycznymi wnętrzami. Możesz zastosować szkło przejrzyste lub mleczne albo – dla urozmaicenia aranżacji – wykorzystać kolorowe tafle lacobel.

  • Drzwi przesuwne

To wygodny i estetyczny sposób na oddzielenie pomieszczeń. Możesz zastosować tradycyjny wariant drzwi lub zamontować szeroką przesłonę na prowadnicach. Po zsunięciu uzyskasz otwartą przestrzeń, a po rozłożeniu – całkowitą separację stref.

  • Zasłony i kotary

Tkaniny o różnej grubości są dobrym zastępstwem dla drzwi przesuwnych. Działają na podobnej zasadzie, jednak dodatkowo akcentują przytulność wnętrza i wprowadzają do niego miękkość.

  • Ścianka lub półścianka działowa

Są uniwersalnym sposobem dzielenia przestrzeni. Ścianki i półścianki łatwo dopasować do każdego stylu.

  • Łuki i ozdobne futryny

Jeżeli nie chcesz montować drzwi w ścianie oddzielającej sypialnię od łazienki, wybierz efektowny łuk lub dekoracyjną futrynę. To rozwiązanie szczególnie polecane w domach w stylu rustykalnym oraz w kamienicach.

  • Różne poziomy wnętrza

Taki pomysł można zrealizować jeszcze na etapie projektu. Zróżnicowanie poziomów podłogi w pomieszczeniu pozwala w efektowny sposób wyznaczyć granice bez konieczności stawiania trwałych przegród. W zależności od upodobań na podeście możesz usytuować wannę lub łóżko.

Oczywiście możliwości aranżacyjnych jest w tym przypadku znacznie więcej, a jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia. Miłośnicy natury decydują się często na ścianę z roślin usytuowanych na specjalnym stelażu, a pasjonaci loftów na metalowe konstrukcje nawiązujące formą do rusztowań.

Łazienka w stylu loftowym - czym się charakteryzuje i jak ją urządzić?

master bedroom

O czym jeszcze należy pamiętać przy aranżacji sypialni z łazienką?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na całkowite połączenie sypialni z łazienką, czy w jakikolwiek sposób zamierzasz podkreślić granice między nimi, nie możesz zapomnieć o kwestiach technicznych. Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu obu miejsc: przed zawilgoceniem, zalaniem i zabrudzeniami. Jeśli we wnętrzu znajduje się sprzęt RTV, on także powinien być usytuowany w odpowiedni sposób oraz chroniony przed potencjalnie szkodliwym wpływem wilgoci.

Umiejętnie dobieraj materiały: puszysta wykładzina na całej podłodze sypialni nie jest dobrym pomysłem w zestawieniu ze znajdującą się nieopodal wanną, z której nieopatrznie może wylać się woda. Postaw wówczas na jednolitą podłogę – taką, która nie zniszczy się pod wpływem wody i przetrwa kontakt z ciepłym, ale wilgotnym powietrzem.

Najlepsze będą płytki ceramiczne – na podłogę koniecznie wariant antypoślizgowy, który gwarantuje bezpieczeństwo. Mogą to być płytki drewnopodobne, które sprawiają, że sypialnia połączona z łazienką jest i funkcjonalna, i przytulna, a Ty nie musisz intensywnie dbać o konserwację prawdziwego drewna.

Jednolita podłoga na całej powierzchni sprawi, że sypialnia z łazienką wizualnie zyska nieco metrów. Niezależnie od metrażu pomieszczenie powinno być jednak przede wszystkim funkcjonalne.

Na etapie planowania wystroju wnętrza musisz zatem podjąć szereg decyzji dotyczących obu stref. Bezpośrednio połączona czy oddzielona, szkło czy kawałek ścianki, samodzielnie czy z dodatkiem garderoby – to tylko część istotnych pytań. W dalszej kolejności musisz dobrać meble i armaturę. Każdy element powinien zapewniać komfort.

Jak walczyć z wilgocią? Poznaj sprawdzone sposoby na wilgoć w domu!

Czy warto połączyć sypialnię z łazienką?

Dlaczego warto pokusić się o sypialnię z garderobą i łazienką? Projekt master bedroom to bardzo komfortowe rozwiązanie, które docenisz zwłaszcza wczesnym rankiem i późnym wieczorem. Sypialnia z własną łazienką ma sporo zalet, z których najważniejsze są zdecydowanie wygoda i łatwy dostęp do armatury. Nie bez znaczenia pozostaje poczucie prywatności i odseparowanie od innych domowników. To także oryginalny element z punktu widzenia samej aranżacji.

Takie rozwiązanie nie jest niestety pozbawione wad. Przede wszystkim połączenie sypialni z łazienką wymaga znacznego metrażu. Dlaczego? Tak prywatna przestrzeń zakłada istnienie drugiej łazienki, z której swobodnie będą mogli korzystać inni domownicy i goście, a najlepiej dwóch łazienek – jednej domowej, dla osób mieszkających w tym samym domu, a drugiej – łazienki gościnnej.

Należy także zadbać o optymalne rozmieszczenie wszystkich mebli, armatury łazienkowej i elementów wyposażenia. Trzeba zadbać o poprowadzenie rur kanalizacyjnych i wodnych do przestrzeni zwykle przeznaczonej do zamieszkania, a także pamiętać o ochronie przed wilgocią.

Kłopotliwe dla jednej z osób mogą okazać się wszelkie odgłosy związane z codzienną toaletą, chociażby lejąca się czy spuszczana woda. Zwróć także szczególną uwagę na wentylację i wentylator do łazienki, aby wilgoć nie przedostawała się do strefy sypialnianej. Do minusów tej propozycji zaliczają się również podwyższone wymagania instalacyjne, głównie odnoszące się do lokalizacji pionów kanalizacyjnych.

Problemem może być też wentylacja grawitacyjna – niezbędna, by zapobiec powstawaniu grzybów i pleśni. Drzwi do niej powinny być wentylowane, a domownicy muszą pamiętać o częstym wietrzeniu tego pomieszczenia.

Urządzenie łazienki w sypialni jest także kosztowniejsze od standardowych rozwiązań, jednakże różnica w cenie nie jest duża – zwłaszcza w kontekście nieszablonowego efektu.

Jeśli zależy Ci na wygodzie korzystania z prywatnej łazienki, chcesz stworzyć dla siebie i małżonka master bedroom jako sferę w pełni intymną i nie straszne są Ci wymogi techniczne związane z wykonaniem projektu łazienki w sypialni, możesz się o nią pokusić i korzystać z jej uroków.

Sypialnia w stylu skandynawskim. Jak ją urządzić i jakie dodatki wybrać?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton

Nowości w tej kategorii

Sypialnia
Sypialnia w stylu skandynawskim
10.02.2022 r. Diana Sulyma

Sypialnia w stylu skandynawskim. Jak ją urządzić i jakie dodatki wybrać?

Styl skandynawski narodził się jako odpowiedź mieszkańców Północy na specyfic...

Sypialnia
Jaki materac wybrać?
04.08.2021 r. Diana Sulyma

Jaki materac wybrać aby spać komfortowo? Doradzamy w wyborze materaca na łóżko

Jaki materac wybrać, przed wyborem odpowiedniego materacu do łóżka, musimy so...

Sypialnia
Tapety do sypialni
14.06.2021 r. Diana Sulyma

Tapety do sypialni – na co zwrócić uwagę wybierając tapetę do sypialni?

Chcesz przeprowadzić błyskawiczną metamorfozę wnętrza? Tapety do sypialni to...

Sypialnia
Mała sypialnia
08.06.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Mała sypialnia – inspiracje i podpowiedzi aranżacji małej sypialni

Mała sypialnia nie musi oznaczać ciasnoty, niewygody i problemów z aranżacją...

Sypialnia
Sypialnia w stylu skandynawskim
10.02.2022 r. Diana Sulyma

Sypialnia w stylu skandynawskim. Jak ją urządzić i jakie dodatki wybrać?

Styl skandynawski narodził się jako odpowiedź mieszkańców Północy na specyfic...

Sypialnia
Jaki materac wybrać?
04.08.2021 r. Diana Sulyma

Jaki materac wybrać aby spać komfortowo? Doradzamy w wyborze materaca na łóżko

Jaki materac wybrać, przed wyborem odpowiedniego materacu do łóżka, musimy so...

Sypialnia
Tapety do sypialni
14.06.2021 r. Diana Sulyma

Tapety do sypialni – na co zwrócić uwagę wybierając tapetę do sypialni?

Chcesz przeprowadzić błyskawiczną metamorfozę wnętrza? Tapety do sypialni to...

Sypialnia
Mała sypialnia
08.06.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Mała sypialnia – inspiracje i podpowiedzi aranżacji małej sypialni

Mała sypialnia nie musi oznaczać ciasnoty, niewygody i problemów z aranżacją...

REKLAMA
Zamknij