Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Do 20% rabatu na projekt 🐰 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Domy parterowe dla każdego - projekty domów parterowych

Domy parterowe dla każdego - projekty domów parterowych

Coraz więcej osób decyduje się na zakup ziemi i budowę domu. Z pewnością ma to związek z rosnącymi cenami mieszkań. Mnóstwo z nas woli odrobinę dopłacić, aby móc cieszyć się własnym skrawkiem ziemi. Nie dziwi zatem fakt, że w ostatnich latach dużą popularność zyskały domy parterowe, tym bardziej, że są tańsze w budowie od budynków poziomowych o nawet 20%. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Czy dom parterowe to rozwiązanie dla każdego?

Nowoczesne budownictwo mieszkalne bardzo często przyjmuje formę domów parterowych. Ciekawe projekty i ogromne możliwości aranżacyjne sprawiają, że tego rodzaju domy zachwycają swoją estetyką. Sprawdźmy, co jeszcze warto o nich wiedzieć.

Domy parterowe - nowy trend budowy na polskich osiedlach

Jeszcze 2-3 dekady temu wśród domów w Polsce przeważały budynki dwupoziomowe. W dużej mierze było to związane z faktem, że często zamieszkiwały je rodziny wielopokoleniowe. Dzieci mieszkały zatem z rodzicami, a wnuki z dziadkami. Ich przestrzeń wyznaczały wówczas poszczególne piętra. W praktyce oznaczało to, że na piętrze znajdowało się wydzielone mieszkanie dziadków, a na górze rodziców z małymi dziećmi. Uwarunkowane to było zarówno finansami, ale i mentalnością. Obecnie rzadko kiedy kultywuje się taki zwyczaj.

Czasami zdarza się jeszcze, że w jednym budynku mieszka cała rodzina (rodzice z dziećmi i dziadkami), lecz zazwyczaj ma to miejsce na wsi. Co więcej, nie ulega wątpliwości, że tradycyjny model rodziny zupełnie odbiega od tego, z którym mamy do czynienia obecnie. Rodziny z trójką czy czwórką dzieci nie były rzadkością. Współcześnie dominuje model rodziny 2+1 lub 2+2. Nikogo nie dziwią już także małżeństwa bezdzietne z wyboru.

Wszystko to sprawia, że nie potrzebują tak wiele przestrzeni do codziennego życia. W ich przypadku wystarczające okazują się 2-3 pomieszczenia sypialniane. Jak zatem widać, domy parterowe odpowiadają na potrzeby większości współczesnych rodzin w Polsce. A jak się okazuje, ich metraż wcale nie musi być tak ograniczony, jak mogłoby się wydawać, ale o tym za chwilę.

Charakterystyka domów parterowych - co je wyróżnia od innych ofert?

Domy parterowe przeznaczone są najczęściej dla czteroosobowej rodziny. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wybrać projekt stworzony z myślą o mniejszej lub nieco większej liczbie domowników. Z pewnością wyróżnia je fakt, że nie posiadają piętra, dzięki czemu zmniejsza się ilość koniecznych do wykonania prac budowlanych. Nie oznacza to jednak, że zagospodarować można w nich jedynie parter. Coraz częściej dostępne są bowiem projekty domów z poddaszem użytkowym.

Wydaje się, że takie rozwiązanie jest idealne dla osób, które myśl o powiększeniu rodziny, odkładają na później bądź nie chcą od razu inwestować wszystkich środków w budowę domu. Możliwość późniejszej adaptacji poddasza z pewnością zapewnia dużą swobodę. Charakterystyka domów parterowych jest bardzo zróżnicowana, wiele zależy od wyboru konkretnego projektu.

Niemniej, najczęściej posiadają duże okna i drzwi tarasowe, aby zapewnić we wnętrzu optymalną ilość światła. Ponadto, dom parterowy zapewnia większe spektrum możliwości jeśli chodzi o układ czy rozmieszczenie pomieszczeń. Nie trzeba ich bowiem dostosowywać do kolejnego poziomu.

Jaka działka na dom parterowy?

Przy budowie domu pod uwagę należy wziąć parametry działki, którą dysponujemy, a także jej usytuowanie. Za optymalną powierzchnię działki budowlanej na terenach miejskich uznaje się ok. 600 m2, zaś na terenach podmiejskich ok. 1500 m2. Nie powinien zaskoczyć fakt, że znacząco większe są działki położone na wsi. Ich średnia powierzchnia wynosi aż 3000 m2.  Duże znaczenie ma także ukształtowanie terenu. Płaska działka zapewnia najwięcej swobody pod względem wyboru projektu budowlanego.

Dostępne są jednak projekty domów parterowych na działki nietypowe, czyli np. o znacznym spadku czy oryginalnym kształcie. Warto wiedzieć, że za najlepszy kształt działki uznaje się kwadrat lub prostokąt, a to z prostych względów - łatwiej usytuować na nich budynek. A co z wąską działką? Dom parterowy na wąskiej działce sprawdzi się doskonale, pod warunkiem, że zostanie zaprojektowany specjalnie z myślą o takich warunkach.

Zachodzi wówczas konieczność odpowiedniego rozplanowania pomieszczeń. Kiedy dom parterowy nie będzie dobrym pomysłem? Najczęściej, gdy dysponujemy małą działką. Wówczas jedna kondygnacja może zapewnić zbyt mało przestrzeni dla całej rodziny, tym bardziej, że niewielka działka przekłada się na dostępną powierzchnię użytkową domu.

Ile kosztuje budowa domu parterowego? Na czym możemy zaoszczędzić?

Wiemy już, że koszt budowy domu parterowego jest o 20% niższy niż w przypadku domu piętrowego o takiej samej powierzchni użytkowej. Skąd taka różnica w cenie? Wydaje się to dość oczywiste. Nie zachodzi tu konieczność budowy stropów czy schodów. Brak podpiwniczenia również znacząco obniża koszty budowy domu. To jednak nie wszystko. Wystarczy wyobrazić sobie, ile środków pochłania samo wykończenie i urządzenie wnętrza domu.

W przypadku domów dwupoziomowych musimy zaaranżować przecież 2 piętra, a to często podwaja nam koszty x2 (np. koszt zakupu farb ściennych, paneli, itd.). Trudno jednoznacznie powiedzieć ile kosztują materiały domu parterowego, ale można przyjrzeć się cenom wybudowania takiego budynku i jego wykończenia w wersji stosunkowo oszczędnej, bo właśnie taka interesuje większość inwestorów. Ile kosztuje wybudowanie i wykończenie domu parterowego? Wiele zależy od jego powierzchni. Sprawdźmy, ile zapłacisz za robociznę domu parterowego o powierzchni 120 m2.

Porównując różne cenniki budowlane, można stwierdzić, że doprowadzenie domu parterowego od stanu zero do stanu surowego otwartego, to koszt ok. 80-100 tys. złotych. Są to jedynie podstawowe prace. Doprowadzenie domu do stanu surowego to dodatkowe środki w wysokości ok. 120-140 tys. złotych. W takim domu nadal nie się jednak jeszcze zamieszkać. Ile zatem trzeba dopłacić do stanu deweloperskiego?

Zgodnie z szacunkami będzie to kolejne 80-90 tys złotych. Oznacza to zatem, że budowa domu parterowego w stanie deweloperskim to koszt mniej więcej 210-260 tys. złotych. Do tego należy doliczyć koszty wykończenia. Tutaj wiele zależy już od zasobności naszego portfela i preferencji. Równie dobrze może to być 50, jak i powyżej 100 tys. złotych. 

Dla kogo dom parterowy będzie idealnym rozwiązaniem?

Dom parterowy dla rodziny z małymi dziećmi to doskonałe rozwiązanie. Schody utrudniają poruszanie się, a przy tym mogą okazać się niebezpieczne, dlatego zachodzi konieczność ich odgrodzenia. Ponadto, w pierwszych latach życia dziecka rodzice chcą, aby ich sypialnia znajdowała się jak najbliżej pokoju dziecięco, dlatego cała rodzina i tak zamieszkuje wówczas jedno piętro.

Dom parterowy dla rodziny z dziadkami także będzie dobrym wyborem, głównie ze względu na fakt, że osobom starszym wchodzenie po schodach może sprawiać duże trudności. Z tego też względu warto wybrać dom parterowy dla osób mających problem z poruszaniem się. 

Jak zagospodarować przestrzeń domu parterowego?

To, jak zagospodarujemy przestrzeń domu parterowego, tak naprawdę zależy od nas samych i projektu domu, który wybierzemy. Gotowe projekty domów często udostępniają wizualizacje wnętrz domów parterowych. Obecnie modne są wnętrza, które posiadają konkretny układ stref z wydzieleniem strefy dziennej, nocnej i gospodarczej. W praktyce oznacza to, że salon połączony jest z jadalnią i kuchnią tworząc jedno duże pomieszczenie, lecz z wyodrębnionymi strefami do odpoczynku i gotowania. Z tego też względu pokój dzienny umieszczony jest przeważnie najbliżej drzwi wejściowych.

W dalszej części domu znajdują się zazwyczaj sypialnie domowników. Część dzienna w domu parterowym nierzadko otwarta jest na ogród – przynajmniej z jednej strony. Przy zagospodarowaniu przestrzeni domu warto także zadbać o spójny styl. Wnętrze domu parterowego w skandynawskim stylu powinno być zatem jasne i przestronne, zaś wnętrze domu parterowego w stylu nowoczesnym może uwzględniać ciekawe, niebanalne dodatki.

W nowoczesnym stylu często rządzą także odważne kolory. Zupełnie inaczej prezentuje się już wnętrze domu parterowego w stylu klasycznym. Pamiętajmy, aby w miarę możliwości stawiać na rozwiązania uniwersalne. Prawdopodobnie za kilka lat będziemy chcieć nieco zmienić aranżację naszych wnętrz.

Gdzie usytuować pomieszczenia gospodarcze w domu parterowym?

W każdym domu potrzebne są pomieszczenia gospodarcze. Najczęściej to tam składujemy sprzęt sportowy, narzędzia, czy przedmioty, które wymagają przechowania w danym sezonie. Właśnie z tego względu dużym zainteresowaniem cieszą się wspomniane domy parterowe z poddaszem użytkowym.

Przestrzeń na poddaszu w większości przypadków jest podzielona na strefę sypialnianą i gospodarczą. W tej drugiej znajduje się np. pralnia bądź spiżarnia. Dobrym rozwiązaniem okażą się również projekty domów parterowych z garażem, zwłaszcza w przypadku osób zmotoryzowanych. W garażu zazwyczaj także łatwo wydzielić dodatkową strefę, np. na kotłownię czy spiżarnię.

Wady i zalety domu parterowego

Dom parterowy, jak i dwupoziomowy posiada swoje wady i zalety. Wydaje się jednak, że w tym przypadku zdecydowanie przeważają zalety. Co się do nich zalicza? Wśród zalet domu parterowego można wymienić m.in.:

  • niższy koszt budowy domu w porównaniu do budynków poziomowych,
  • krótszy czas budowy i mniejszy zakres prac budowlanych,
  • brak schodów, co ułatwia poruszanie się w przypadku dzieci i seniorów,
  • większe możliwości układu pomieszczeń,
  • nowoczesny wygląd,
  • możliwość później adaptacji poddasza użytkowego (nie w każdym przypadku będzie możliwa, dlatego warto skonsultować to już na etapie wyboru projektu).

A jakie są wady domu parterowego? Na pewno będzie to:

  • większe wymogi odnośnie do powierzchni działki - musi być stosunkowo duża,
  • bardziej skomplikowany plan domu,
  • większe straty ciepła w budynku (wynikają najczęściej z skomplikowanego układu).

Zobacz przykłady projektów domów parterowych

Ostateczny wygląd domu parterowego jest uzależniony od projektu, jaki wybierzemy. Warto zatem poznać choć kilka z nich.

Pogodna z garażem 2-st, to o projekt stworzony z myślą o osobach, które marzą o nowoczesnym wnętrzu, jakie zapewnia im optymalną przestrzeń. Dom posiada aż 138,6 m² powierzchni użytkowej i dwa stanowiska garażowe, dzięki czemu spokojnie zmieszczą się w nim dwa auta. Na uwagę zasługuje zwłaszcza strefa dzienna z dużą wydzieloną kuchnią. W tym wnętrzu od razu można złapać oddech, gdyż jest niezwykle przestronne. Prosta bryła doskonale wpisuje się w stylistykę minimalizmu, a walorów estetycznych dodają jej przeszklone drzwi tarasowe czy wstawki z kamienia.

Pogodna z garażem 2-st

Dom Tracja 2 to świetna alternatywa dla mieszkania w bloku. Powierzchnia domu jest stosunkowo nieduża, gdyż wynosi 99,38 m², lecz niezwykle funkcjonalna. Rozmieszczone zostały na niej trzy pokoje sypialne, salon, kuchnia, łazienka, wc i pomieszczenie gospodarcze oraz spiżarnia. W tym domu nie zabraknie zatem przestrzeni nawet dla 4-5 osobowej rodziny. Bryła budynku jest prosta i pozbawiona dodatkowych ozdób, dzięki czemu dom okaże się tani w budowie. Dużą zaletę stanowi także taras.

Dom Tracja 2

Projekt domu Lisandra 2M, to dom parterowy z użytkowym poddaszem. To doskonała propozycja dla osób, które w przyszłości chciałyby zagospodarować dodatkową przestrzeń. Na parterze znajdują się aż 4 pokoje, z czego 3 stanowią pokoje sypialniane. Do budynku przynależy także stanowisko garażowe. Z zewnątrz dom także wydaje się nad wyraz atrakcyjny. Ozdobę stanowią w nim elementy drewniane, które kontrastują z białym kolorem ścian zewnętrznych.

Projekt domu Lisandra 2M
domu piętrowego. Jeśli chodzi o samo wykonanie, mniejsze są wymagania wobec nośności fundamentów i ścian konstrukcyjnych ze względu na mniejsze obciążenie, nie wykonuje się też ścian i stropu nad parterem ani schodów.

banner projekty domów parterowych

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

Projekt domu
Jakie domy najchętniej wybierali Polacy w 2023 roku?
24.01.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie domy najchętniej wybierali Polacy w 2023 roku?

Styczeń to tradycyjny czas podsumowań i odpowiedni moment, aby omówić tendencje dominujące na rynku budownictwa jednorodzi...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

Projekt domu
Jakie domy najchętniej wybierali Polacy w 2023 roku?
24.01.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie domy najchętniej wybierali Polacy w 2023 roku?

Styczeń to tradycyjny czas podsumowań i odpowiedni moment, aby omówić tendencje dominujące na rynku budownictwa jednorodzi...

REKLAMA
Zamknij